Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski chciałby połączyć zawody adwokata i radcy prawnego
21 Lutego 2008
W Ministerstwie rozpoczynają się prace nad przeprowadzeniem takiej unifikacji.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski chciałby połączyć zawody adwokata i radcy prawnego, donosi “Rzeczpospolita”, w Ministerstwie rozpoczynają się prace nad przeprowadzeniem takiej unifikacji
– Nie ma powodów, by dalej konserwować stan rzeczy, w którym są dwa podobne zawody prawnicze – powiedział „Rz” wiceminister sprawiedliwości Jacek Czaja. I dodał, że po ich połączeniu powinien istnieć jeden – adwokata. Zapowiedział konsultacje w tej sprawie z zainteresowanymi środowiskami. Przygotowaniem do takiej unifikacji ma być ujednolicony egzamin prawniczy, którego wprowadzenie w 2009 r. planuje ministerstwo.
Sprawa nie jest nowa. Ostatnio odżyła w lutym 2007 r. po ogłoszeniu koncepcji „Nowej adwokatury” przygotowanej przez trzech prawników związanych z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Jej autorzy argumentowali, że podział na adwokatów i radców to przeżytek socjalizmu. Uprawnienia zawodowe są niemal identyczne (radcy nie mogą tylko bronić w procesach karnych). Potem Krajowa Rada Radców Prawnych wystąpiła do władz adwokatury o podjęcie rozmów o połączeniu. Reakcja była chłodna. Temat wrócił podczas listopadowych zjazdów obu korporacji. Radcowie nieśmiało ponowili swój apel. Adwokaci jednak stanowczo propozycję odrzucili.Także z badania opinii przeprowadzonego przez „Rz” wynika, iż większość radców opowiada się za połączeniem, a popiera je zdecydowana mniejszość członków palestry. Choć w obu grupach dominują opinie o jego nieuchronności. Większość adwokatów nie widzi w fuzji żadnych korzyści dla siebie. Dwie trzecie natomiast oceniło, że byłoby to korzystne dla radców. Adwokaci przywiązani są do swojej odrębności zawodowej oraz do tradycji własnej profesji. Połowa zapytanych dostrzegła jednak obiektywne powody połączenia: podobieństwo kompetencji oraz potrzebę utworzenia silnej korporacji. Radcowie z kolei docenili potencjalne korzyści z połączenia. A za główną barierę uważają niechęć adwokatów oraz władz ich samorządu.
Na drodze do dobrowolnego zjednoczenia stoją zatem przeszkody subiektywne: animozje, poczucie wyższości nieobce wielu adwokatom, obawa przed roztopieniem się elitarnej grupy w morzu radców. Przytaczane są też powody merytoryczne. Władze palestry zwracają uwagę, że radcowie znieśli zakaz reklamowania się, który wciąż obowiązuje adwokatów. Drugi problem to praca radców na etatach. Nie pozwoliłoby to im zostać adwokatami, bo godziłoby w ich zawodową niezależność. Te wszystkie kwestie ministerstwo będzie musiało wziąć pod uwagę, pracując nad unifikacją.
Proces rekrutacji – o co właściwie w tym chodzi???
15 Lutego 2008
Proces rekrutacji do kancelarii czy też firmy doradczej omawia nasz ekspert – Mariusz Skocz, General Manager, BCSystems, Legal Recruitment
Proces rekrutacji do kancelarii czy też firmy doradczej możemy podzielić na kilka kluczowych etapów. Z punktu widzenia osoby rekrutowanej wiedza na temat niektórych etapów rekrutacji może wydawać się zbędna, nie mniej jednak wiedza o istnieniu/przebiegu tych etapów pozwala niewątpliwie odnaleźć się w całym procesie i nierzadko wytłumaczyć chociażby długość trwania całego procesu. Proces rekrutacji na stanowiska pracownicze czy też praktykanckie zasadniczo składa się z tych samych elementów. Różniącą te dwa procesy kwestią jest określenie szczegółowości podstawowych elementów tych procesów oraz sposób skomplikowania poszczególnych etapów.
Każdy proces rekrutacyjny, bez względu na to czy prowadzony jest przez wyspecjalizowaną firmę doradztwa personalnego czy bezpośrednio przez zainteresowaną firmę zaczyna się od określenia/zbudowania opisu stanowiska. Opis stanowiska jest jednym z najważniejszych zapisów w procesie rekrutacji, gdyż określa wszelkie kluczowe kwestie dotyczące cech przyszłego pracownika. W opisie stanowiska znajdziemy informacje na temat preferowanego przez pracodawcę: wykształcenia, doświadczenia, znajomości języków obcych, predyspozycji osobowościowych etc.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy w przeszłości nie był przeprowadzany proces rekrutacji na analogiczne bądź zbliżone profilem stanowisko. W takim wypadku zazwyczaj istnieje już pula potencjalnych kandydatów, z których firma może ewentualnie skorzystać (w przypadku zainteresowania ze strony tych osób). W przypadku firm doradztwa personalnego sprawdzane są osoby, które zamieściły w bazie firmy CV i jednocześnie wyraziły aktualną chęć do zmiany miejsca pracy bądź odbycia praktyki lub stażu. Równolegle firma określa, którzy z prawników są w obecnej chwili najlepszymi specjalistami z danej dziedziny prawa (w przypadku rekrutacji prawnika na stanowisko pracownicze). W przypadku rekrutacji na stanowiska praktykanckie zazwyczaj wystarcza wytypowanie osób, które zamieściły swoją aplikację w bazie firmy doradztwa personalnego. Jeśli nie posiadamy aplikacji, które spełniają oczekiwania klienta wówczas umieszczamy ogłoszenia w biurach karier uniwersytetów, które kształcą z zakresu prawa.
Po wyselekcjonowaniu aplikacji kontaktujemy się z wybranymi osobami i informujemy o istniejącym wakacie. Kolejnym etapem w rekrutacji prawnika jest spotkanie z Konsultantem (w przypadku firmy doradztwa personalnego) bądź osobą odpowiedzialną za daną rekrutację (w przypadku firmy prowadzącej samodzielną rekrutację). Po spotkaniu z kandydatem Konsultant dokonuje oceny kandydata. W przypadku pozytywnej oceny zostaje sporządzona informacja na temat kandydata dla Klienta a kandydat zostaje poinformowany o jego ocenie oraz zostaje poproszony o wyrażenie zgody na prezentację u Klienta. Często zdarza się, iż doświadczeni Konsultanci już podczas spotkania informują kandydata o pozytywnej ocenie oraz proszą o zgodę na prezentację w danej firmie bądź kancelarii. W przypadku rekrutacji na stanowiska prawnicze w kancelariach bądź firmach doradczych są zazwyczaj dwa-trzy spotkania i po pozytywnym ich zakończeniu Kandydatowi zostaje przedstawiona oferta pracy. W przypadku stanowisk praktykanckich (bądź staży) wystarcza w przeważającej większości jedno lub dwa spotkanie.
Często zdarza się, iż po pierwszym spotkaniu kancelaria bądź firma prosi Kandydatów o wyrażenie zgody na testy językowe i merytoryczne. Niekiedy testy takie są przeprowadzane podczas spotkania w firmie doradztwa personalnego, ale w takim przypadku kandydat zawsze wcześniej zostaje poinformowany o konieczności przeprowadzenia takich testów. Bardzo rzadko, ale zdarza się w przypadku stanowisk pracowniczych, iż dodatkowo są przeprowadzane innego rodzaju testy (np. badające osobowość, temperament itp.). Testy te mają na celu zbadanie predyspozycji kandydata i stwierdzenie, czy jego cechy są odpowiednie do zespołu, w którym ma odbywać praktykę, staż lub, z którym kandydat ma pracować.
Po okresie praktyk, stażu, których długości jest określana podczas podejmowania współpracy, dokonywana jest ocena stażysty/praktykanta, zbierane są opinie od partnerów i starszych prawników współpracujących z dana osoba. Często zdarza się, iż w przypadku pozytywnych rekomendacji taki kandydat otrzymuje ofertę pracy.
Mariusz Skocz General Manager BCSystems, Legal Recruitment
Nowe ofery pracy i praktyki w PricewaterhouseCoopers
15 Lutego 2008
Nowe ofery pracy i praktyki w PricewaterhouseCoopers – zobacz szczegóły!
PricewaterhouseCoopers poszukuje osób na stanowisko: konsultant w dziale doradztwa podatkowego
Czym się zajmujemy?
Praca w dziale podatkowym polega na ścisłej współpracy z naszymi konsultantami, którzy doradzają naszym klientom we wszelkich sprawach podatkowych, przy szczególnym uwzględnieniu specyfiki branży.
W ramach działu podatkowego mamy następujące zespoły tematyczne: • Global Compliance Services (usługowe prowadzenie ksiąg i rozliczeń podatkowych) • podatki pośrednie – VAT • podatki pośrednie – cło i handel zagraniczny • podatek dochodowy od osób prawnych – CIT (z podziałem na grupy branżowe) • postępowania podatkowe • międzynarodowe prawo podatkowe • ceny transferowe • fuzje i przejęcia • podatek dochodowy od osób fizycznych i ubezpieczenia społeczne
.Ponadto pracę działu podatkowego wspierają następujące zespoły: • Knowledge Management (wyszukiwanie i aktualizacja informacji na potrzeby działu podatkowego) • Quality and Risk Management (rozpoznawanie i zarządzanie ryzykiem związanym ze świadczeniem usług doradztwa podatkowego).
Kogo szukamy? • studentów IV – V roku bądź absolwentów studiów wyższych wszystkich kierunków • posiadających bardzo dobrą znajomość języka angielskiego (znajomość innych języków obcych to dodatkowy atut) • osób o wysokich umiejętnościach analitycznych • zmotywowanych do pracy w dziale podatkowym • umiejących pracować w grupie i budować relacje z ludźmi • otwartych na nowe doświadczenia i dążących do rozwoju.
Co oferujemy? • możliwość ścisłej współpracy z konsultantami przy projektach i zadaniach realizowanych dla naszych klientów • doświadczenie w firmie o światowej renomie • atrakcyjne warunki wynagrodzenia • naukę od najlepszych specjalistów • ciągły rozwój, szkolenia. Zaaplikuj do nas już teraz! Formularze aplikacyjne dostępne są na stronie www.pwc.com/kariera
PricewaterhouseCoopers poszukuje osób na stanowisko: praktykant w dziale doradztwa podatkowego
Czym się zajmujemy?
Praca praktykantów polega na ścisłej współpracy z naszymi konsultantami, którzy doradzają naszym klientom we wszelkich sprawach podatkowych, przy szczególnym uwzględnieniu specyfiki branży.
W ramach działu podatkowego mamy następujące zespoły tematyczne: • Global Compliance Services (usługowe prowadzenie ksiąg i rozliczeń podatkowych) • podatki pośrednie – VAT • podatki pośrednie – cło i handel zagraniczny • podatek dochodowy od osób prawnych – CIT (z podziałem na grupy branżowe) • postępowania podatkowe • międzynarodowe prawo podatkowe • ceny transferowe • fuzje i przejęcia • podatek dochodowy od osób fizycznych i ubezpieczenia społeczne.
Ponadto pracę działu podatkowego wspierają następujące zespoły: • Knowledge Management (wyszukiwanie i aktualizacja informacji na potrzeby działu podatkowego) • Quality and Risk Management (rozpoznawanie i zarządzanie ryzykiem związanym ze świadczeniem usług doradztwa podatkowego).
Kogo szukamy? • studentów III – IV roku wszystkich kierunków • posiadających bardzo dobrą znajomość języka angielskiego (znajomość innych języków obcych to dodatkowy atut) • osób o wysokich umiejętnościach analitycznych • zmotywowanych do pracy w dziale podatkowym • umiejących pracować w grupie i budować relacje z ludźmi • otwartych na nowe doświadczenia i dążących do rozwoju.
Co oferujemy? • możliwość ścisłej współpracy z konsultantami przy projektach i zadaniach realizowanych dla naszych klientów • doświadczenie w firmie o światowej renomie • atrakcyjne warunki wynagrodzenia • naukę od najlepszych specjalistów • ciągły rozwój, szkolenia.
Dodatkowe informacje Czas trwania praktyki: od 1 do 3 miesięcy. Termin składania aplikacji upływa 31 marca.
Zaaplikuj do nas już teraz! Formularze aplikacyjne dostępne są na stronie www.pwc.com/kariera
